مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی:مجتمع های تفریحی و تجاری همچون طلای سفید بازوان قدرتمند توسعه گردشگری می باشند

25 فروردین 94

در بازدید مدیر کل میراث فرهنگی خراسان شمالی از پروژه طلای سفید فرصتی شد تا در خدمت ایشان باشیم تا به چند سؤال ما پاسخ دهد.

1-کدام ویژگی استان خراسان شمالی بادیگر استان ها تفاوت بارز دارد؟

استان خراسان شمالی چه در گذشته وچه در شرایط فعلی بدون شک یکی ازخاستگاه های مهم فرهنگ، ادب و هنر این کشوربوده وهست. خراسان شمالی در برخورد با کشورهای آسیای میانه نقش فعال و تاثیر گذار در صدور فرهنگ ایرانی اسلامی داشته است. استان خراسان شمالی کلکسیونی از سیمای فرهنگی و عمومی کشور است. تنوع قومی در استان خراسان شمالی متناسب با اطلس قومی کشور، در کل مملکت خود نمائی می کند. حوزه های متعدد، متنوع و مستقل مردم شناختی و فرهنگی در استان ما بخشی از واقعیت های فرهنگی ماست. پیشنیه تاریخی و فراز فرودهای تاریخی مردم استان ما را در حوادث تاریخی روزگار خودشان، کاملا آبدیده کرده و امروز هوش و ذکاوت و تیزهوشی مردم خراسان شمالی کاملا به عنوان یک خصیصه عمومی قابل توجه و قابل درک و قابل استنباط است.

2-با توجه به فرا رسیدن ایام تعطیلات نوروز، بهترین و شاخص ترین برنامه شما برای مسافرانی که از این استان می گذرند چیست؟

برپایی 180 غرفه صنایع دستی در سطح استان و راه اندازی پایگاههای اطلاع رسانی.

برگزاری 12 دوره آموزشی توانمندسازی فعالان بخش گردشگری و تاسیسات گردشگری از اواخر بهمن ماه تا 16 اسفند از قبیل هتل داری، طبیعت گردی، سلامت، رانندگان وسائط نقلیه عمومی، پلیس انتظامی، و پایانه های مسافرتی برای آموزش خادمین نوروزی. -معرفی جاذبه های استان در قالب توزیع cd تصویری و صوتی و بروشور و نقشه های استان. - هماهنگی با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در راستای تجهیز و آماده سازی اماکن متبرکه و امامزاده ها. -آماده سازی محوطه های تاریخی و فرهنگی استان. -به کارگیری نیروی انسانی علاقه مند به امر گردشگری به خصوص دانشجویان مرتبط و... آموزش آنان برای بهره گیری در امر نظارت و اطلاع رسانی.

3-ساخت مجتمع های تفریحی و تجاری چون طلای سفید چه تاثیری در صنعت گردشگری و حمایت از صنایع دستی خواهد داشت؟

تاسیسات گردشگری که مجتمع های تفریحی و تجاری همچون طلای سفید بازوان قدرتمند توسعه گردشگری می باشند و می توانند در جذب گردشگران تاریخی، تفریحی و مذهبی و همچنین ارائه خدمات و امکانات به مسافران و گردشگران موثر واقع شوند. مجتمع های تفریحی توریستی طلای سفید در دل خودش یک هتل چهارستاره را تعریف کرده است که بخشی از نیازهای استان در بحث اقامت را نیز پاسخگو خواهد بود و قطعاً نقش برجسته ای در بالا بردن ضریب ماندگاری مسافران ایفا خواهد کرد.

4-حمایت از سرمایه داران داخلی چه نقشی در صنعت گردشگری و صنایع دستی می تواند ایفا کند؟

امروزه رونق گردشگری بدون مشارکت بخش خصوصی و جوامع محلی ممکن نیست . اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدامات تشویقی و تبلیغی زیادی به منظور جلب سرمایه گذاران مانند صدور موافقت ها، گرفتن استعلام ها، در فرایند قراردادن حرکت های سرمایه گذاری و تامین منابع کسانی که در بخش گردشگری می خواهند سرمایه گذاری کنند احتمال می دهند که توجیه اقتصادی پایینی داشته باشد، با پرداخت تسهیلات بانکی در انجام زیرساخت ها و همچنین پرداخت یارانه، طرح ها را به توجیهات اقتصادی مطلوب می رساند. در حال حاضر با توجه به سیاست های دولت یازدهم و فضای مناسبی که در عرصه بین المللی ایجاد شده است استقبالی را از سرمایه گذاران می بینیم که ابراز تمایل و مطالعه می کنند و این گام مثبت به تدریج بهتر هم می شود. سرعت سرمایه گذاری در بخش گردشگری بالا رفته و با آمدن دولت تدبیر و امید وضعیت کاملاً تغییر کرده است